Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Pamětní kniha Dohlížecího výboru Jednoty Miličín z let 1976-1979, listy 45. - 47.

Ženy z Lidic mezi námi

Dlouho očekávaný den 29. duben konečně přišel. V 17 hodin odpoledne přijely do naší obce milé soudružky z Lidic. Náš DV spolu s předsedou MNV čekal milou návštěvu na MNV. Přijela s. Krásová Růžena a Endrštová Josefa. Po vzájemném představení jsme se ihned cítili se soudružkami velké sympatie. Hovořili jsme o práci nejen DV, ale i o práci MNV a jiné věci. Potom jsme provedli naše hosty obcí, ukázali naší školu, sokolovnu a pochlubili jsme se velikou výstavbou našeho JZD. V hotelu Česká Sibiř jsme měli připravenou slavnostní večeři, které se zúčastnily i členky DV.

List 46.

Kolem 1/2 7 hod. večerní se začali scházet občané z Miličína. Za chvíli byla jídelna hotelu naplněna do posledního místa, na 150 občanů, hlavně žen, a co bylo velmi potěšitelné, i mládeže. Naše nejmenší děti z mateř. školky přednesly básničky, předaly malé dárečky, které sami vyrobily, po té vystoupili žáci ZDŠ s dárky a za všechny pionýry přivítala ženy z Lidic Vlas. Zadáková. Členky SSM předaly kytičku rudých karafiátů, členky DV obdarovaly ženy malou pozorností, po té přistoupily členky BSP z Elko Miličín, předaly krásné dárky, vázy, a podala každá předsedkyně z brigád keř růží. Ženy slíbily, že zasadí naše růže do sadu v Lidicích. S. Krásová lidově připomněla tragické události, které sama prožila nejen ona, ale všechny lidické ženy i děti. Formou přijatelnou přenesla nás mezi ně.

List 47.

Beseda se nám moc líbila a ani se nám nechtělo domů, ale na soudružky z Lidic čekala ještě daleké cesta a tak jsme našim milým popřály šťastnou cestu. Soudružky z Lidic nás pozvaly na návštěvu k nim. Přislíbily jsme a doprovodily až do auta. Ještě dlouho jsme se dívaly za odjíždějícími a měly jsme radost, že se nám podařilo navázat přátelství s DV Lidic.

Zpět